عملگرا کیست؟

تا به حال شده که دوست  داشته باشید به هدفی برسید اما کاری انجام ندهید؟

دوست داشته باشید که مهارتی را یاد بگیرید اما تمرین نکنید؟

و ده ها یا حتی صدها خواسته دیگر اما فقط در حد یک خواسته و آرزو که جامه عمل نپوشیده اند.

حتما زیاد شنیدید که می‌گویند فلانی عملگراست، حال به نظر شما یک شخص عملگرا دارای چه خصوصیاتی است؟

امروزه با توجه به عصر ارتباطات و  پیشرفت تکنولوژی ارتباط اکثر افراد در باره هر آنچه بخواهند اطلاعات انبوهی دارند به طور مثال یک نوع  از این اطلاعات مربوط به بهره‌وری از زمان است. اما زمان عمل که فرا می‌رسد دست از کار می‌کشند.

عملگرا

چرا همه عملگرا نیستند

بعضی‌ها با اینکه دانسته‌های زیادی دارند یا به خوبی از روش انجام یک کار آگاه هستند اما به آن عمل نمی‌کنند. شاید دلیل این افراد داشتن موانع ذهنی برای عملگرا بودن باشد. این افراد برای اینکه به فردی عملگرا تبدیل شوند و بتوانند به دانسته‌ها و اطلاعات خود جامه عمل بپوشانندباید موانع ذهنی خود را از بین ببرند.

زمانی یک شخص به عنوان فردی عملگرا شناخته می‌شود که دانسته‌ی خود را به صورت عملی اجراکند. بنابراین از هرگونه اتلاف وقت جلوگیری نماید. باید بتواند دانش بالقوء خود را به با‌الفعل تبدیل کند تا آدم موفقی باشد. اگر جزء افرادی هستیم که دانش کافی و لازم را برای انجام کار داریم اما عمل نمی‌کنیم به چند فرمول برای عمل گرا بودن نیاز داریم.

چگونه عملگرا شویم

 • باید در خود نیاز ایجاد کنیم. برای همین مثالی که زده شد، تا زمانیکه احساس نیاز به رفع اتلاف وقت نداشته باشیم، خود را موظف به انجام آن کار نمی‌کنیم.
 • انگیزه کافی برای انجام کار مورد نظر برای خود ایجاد کنیم. همانطور که همگی می‌دانیم، ایجاد انگیزه به ما قدرت می‌دهد. البته این انگیزه می‌تواند موقتی باشد.
 • موانع را شناسایی کنیم: برخی از این موانع می‌تواند: تنبلی، کم رویی، غرور، طرز فکر اشتباه یا موارد دیگر باشد. با شناسایی موانع انجام کار در صدد رفع آن موانع باشیم.

مدام از خودمان سوال کنیم که چگونه می‌توان دانش را به عمل تبدیل کرد خود و راه های عملی انجام کار را پیدا کنیم و با همه وجود سعی کنیم تا عمل، عمل، عمل و عمل کنیم. اگر به هر یک از موارد بالا عمل کنیم تا حدود زیادی می توان مطمئن بود که دیگر بهانه‌ای برای اتلاف وقت نخواهیم داشت و خود را به عنوان یک فرد عمل گرا بدانیم.

عملگرا شویم

فواید عملگرا بودن

عملگرا بودن غیر از اینکه تحسین دیگران را برمی‌انگیزد فواید فراوان دیگری را برای ما به همراه دارد که تعدادی از آنها را برای شما برمی‌شماریم:

 • به کارها و اهداف و خواسته‌ها و دانش ما اعتبار می‌بخشد
 • حس بسیار عالی ارزشمندی و رضایت به خود ما می‌دهد
 • سبب ایجاد اشتیاق، شور و شعف در ما برای دانستن بیشتر و در نتیجه عمل بهتر و بیشتر می‌شود
 • سریعتر به آرزوها و خواسته‌هایمان خواهیم رسید

پس با توجه به فواید عملگرا بودن باید بکوشیم تا این احساس را در خود ایجاد کنیم که خواسته ما امکان ­پذیر است و می‌توانیم به آنها دست یابیم. باید راههای مختلف را امتحان کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم. به هیچ وجه به خودمان اجازه ندهیم که کمترین تردید و تزلزل در آگاهی‌مان رسوخ پیدا کند.

در یک کلام پشتکار داشته باشیم و نا امید نشویم.باور داشته باشیم که با استعداد معمولی اما پشتکار فراوان می‌توان به هرهدفی رسید.

در آخر اینکه از قدیم گفتند عالم بی عمل به چه ماند، به زنبور بی عسل

2 پاسخ
 1. اتنا
  اتنا گفته:

  باسلام لطفا مسائل مربوط به موانع ومقاومت ذهنی در مورد عملگرایی را بیشتر ریشه یابی کنید وچگونه این عادت وشبکه عصبی مربوط به مقاومت به عملگرایی رابشکنیم.لطفا راهکارهای بیشتر ارائه بدید.ممنون

  پاسخ
  • سیدضیا حسنی
   سیدضیا حسنی گفته:

   سلام همراه گرامی
   حتما به این موضوع در مقاله ای جداگانه خواهیم پرداخت.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *