چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم؟

اتلاف وقت

آیا تاکنون به اتلاف وقت و اثر زیان بارش در زندگی روزمره‌تان فکر کرده‌اید؟

 آیا تاکنون برای کم نمودن اتلاف وقت‌تان اقدامی کرده‌اید؟

هدف اصلی این مقاله کمک کردن به شما است تا در رفع اتلاف وقت‌تان قدمی بردارید. قبل از هرکاری باید این خواسته خود شما باشد تا ما هم بتوانیم کمک کنیم.

در ابتدا انواع و اقسام اتلاف وقت را که برایتان تعجب آور خواهد بود معرفی می‌کنم.

در ادامه خواهیم گفت که افراد در کجا ها در چه زمان ها و در چه موقعیت هایی وقت خود را هدر می‌دهند.

و نهایتاً روش ها و تکنیک های بسیار مفید برای برطرف کردن اتلاف وقت ارائه خواهیم داد.

دلایلی برای جلوگیری از اتلاف وقت

اگر ما آگاه به این مسائل شویم و بتوانیم که این زمان را شناسایی کرده و به طور بهینه از آن استفاده کنیم، یعنی چهارساعت به شبانه روز خود اضافه کرده ایم . آیا اکنون به این نتیجه رسیده اید که می شود چهار ساعت بیشتر در روز داشته باشیم؟

در ادامه خواهم گفت که چطور می توانیم زمان های مفیدی برای خود به وجود بیاوریم وکارهای بیهوده را از لیست روزانه خود حذف کنیم، تا بهترین استفاده را از وقت خود کرده و کمترین اتلاف وقت را داشته باشیم. زیرا ارزشمندترین چیز در زندگی همه ی ما زمان است.

اهمیت زمان برای همه ی ما آشکار است و هر زمان که دچار اتلاف وقت می شویم،کارهای عقب افتاده ی زیادی برایمان تلنبار شده و باعث آشفتگی در زندگی ما میگردد.

امام علی علیه السلام می فرمایند : در غفلت انسان همین بس که وقت و تلاش خودرا صرف چیزی کند که به دردش نمی خورد و به کارش نمی آید !!

اتلاف وقت را میشود به صورت متفاوت تعریف کرد و بهترین تعریف اتلاف وقت اینست که، اگر از زمانی که دراختیار داری، استفاده مفید نکنی و لذت نبری {اتلاف وقت}گفته می شود.

ممکن است نگران این باشید که آیا می‌شود به داستان اتلاف‌وقت خود پایان‌ داد ؟

شاید به همین سادگی نباشد ولی بیشتر به تصمیم خودمان بستگی دارد که بخواهیم تغییر در خودمان ایجاد کنیم یا خیر.

تصمیمی که الان می‌گیریم ارتباط مستقیم با عملکردمان در ادامه‌ی مسیر دارد. این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم که از وقت خود چگونه استفاده کنیم.

“شما چی؟ ‌وقت تون را تلف میکنید؟”

اتلاف وقت

اتلاف وقت های دم دستی

در ادامه به چند مورد پیش پا افتاده اشاره می شود که نقش زیادی می‌تواند در اتلاف وقت داشته باشند و تعجب آور است که چرا در اینگونه موارد افراد توجه ای به زمان ارزشمند خود ندارند.

۱-شارژ نبودن موبایل

بیشتر مواقع در مکان های عمومی مثل: نمایشگاه‌ها، سمینارها، فرودگاه یا سینماها افرادی را مشاهده می‌کنیم که منتطر این هستند که موبایل‌شان شارژ شود و زمان زیادی را از دست می‌دهند فقط به ‌خاطر اینکه توجه نداشته‌ اند که آیا موبایل‌شان شارژ کافی دارد یا خیر.

با کمی تفکر و مدیریت می‌توانیم از چنین اتلاف وقت هایی جلوگیری کنیم و از قبل برای آن برنامه داشته ‌باشیم.

۲-برنامه نداشتن برای خرید

زمان هایی را در نظر بگیرید که برای خرید از دست می دهیم. فقط برای اینکه قبل از آمدن به بازار به آن فکر نکرده ایم.

 وقتی وارد فروشگاه‌های بزرگ می‌شویم. بعضی از خانواده‌ها بر سر اینکه چه چیزهایی را خرید کنند یا خرید نکنند، زمان خود را با بحث سپری می‌کنند و کسانیکه با برنامه‌ریزی از قبل وارد مرکز خرید می شوند می‌دانند چه چیزی نیاز دارند و اتلاف وقت نمی‌کنند.

لیست کردن خرید از قبل بهترین راهکار برای جلوگیری از اتلاف وقت است. اگر قرار است برای خرید اقدام کنیم . باید یک لیست تهیه کنیم و تمام مایحتاج مورد نیاز خودرا در آن بنویسیم. بهتر است حتی زمان خرید را تعیین کنیم.

۳- بد خواب شدن

یکی از زمان هایی که واقعا خودم را کلافه می‌کند این است که دچار بی‌خوابی می‌شوم.

زمانیکه آماده استراحت هستی و تصمیم داری استراحت کنی، خواب ات نمی برد و یکی دو ساعت فقط به ‌خاطر اینکه بی‌خوابی به ‌سرت زده و نتوانی بخوابی کلافه کننده‌ است.

عوامل زیادی باعث بی‌خوابی انسان می‌شود که برای افراد متغیر است.

گاهی افکار متعددی سراغمان می‌آید. یا یاد بدهی های خود می‌افتیم یا اینکه غرق در رویا پردازی می شویم که در آینده چه کارهایی باید انجام بدهیم.

تعیین ساعت خواب و بیداری که در زمان مشخص باشد یکی از موثرترین راهکارهای پیش گیری از بی‌خوابی است که می‌تواند از اتلاف وقتمان جلوگیری کند.

 با تعیین کردن ساعت خواب برای خومان صبح ها به موقع بیدار می شویم و به کارهای اصلی خود می ‌رسیم.

۴-صحبت کردن درباره‌ی دیگران

صحبت کردن درباره ی دیگران را می‌شود گفت نوعی غیبت است که دربین مردان جنس اش از جنس غیبت نیست، بیش‌تر گلایه، درد دل یا نوعی سرگرمی است. ولی صحبت های بی‌جا درباره‌ی دیگران آن هم به مدت طولانی زمان زیادی را از ما می‌گیرد.

با کمی تفکر دراین موارد خاص متوجه خواهیم شد که چقدر از وقتمان صرف صحبت کردن درباره‌ی دیگران می‌شود. یکی از راهکارهای مقابله با این اتلاف وقت این است که تحقیق کنیم که آیا افراد موفق هم چنین کاری می‌کند یا خیر؟

نگاه کنیم که چطوری از پس این کار برآمدند و یا اینکه برای خودمان جریمه در نظر بگیریم که هر گاه وقت خود را برای صحبت کردن درباره‌ی دیگران هدردادم خودم را جریمه کنم.

۵-دچار افکار منفی شدن

همه‌ی ما کم و بیش افکار منفی سراغ مان می‌آید و مدام به گوش ما مطالب دلخراش و دلهره آور می‌رسد. چنانچه توقع داشته‌باشیم این افکار سراغ ما نیاید کاری نشدنی است.

اما می‌توانیم نسبت به این افکار بی‌توجه باشیم و به آن افکار زیاد نپردازیم و فقط از کنار آن به آرامی عبور کنیم و به آن افکار منفی توجه ای نکنیم.

برای خیلی ازما ها پیش آمده‌است که وقتی افکار مزاحم سراغ ما می‌آید. ما به آنها پر و بال میدهیم، زمان های زیادی فقط به‌خاطر پرداختن به آن افکارها هدر می رود.

 در نهایت به جایی هم نمی رسد  و از کارهای اصلی‌مان نیز غافل می‌شویم.

 

اتلاف وقت

 

اگر وقت خودرا تلف نکنیم چه می‌شود؟

امام علی(علیه السلام) می‌فرماید: همانا وقت های شما پاره‌های عمر شماست. پس نباید وقت خود را صرف کنی مگر در چیزی که نجات تو در آن باشد.

 در اینکه زمان های ما چقدر ارزش دارد در کتاب‌ها، مجله‌ها و سایت‌های اینترنتی مطالب زیادی نوشته‌ شده‌است.

بسیاری از افراد بر این امر واقف هستند که نباید وقت خود را بیهوده تلف کنند. اما چیزی که خیلی مهم است، باید بدانیم که اگر وقت خود را تلف نکنیم چه پیامد های مثبتی در پی دارد و اغلب افراد از این امر مهم آگاهی ندارند.

پیامد هایی مثبتی مثل مسئولیت پذیر شدن، خوش قول شدن، عمل گرا شدن، انسان منظم شدن و اثرات مفید دیگری که باعث تغییر و دگرگونی در زندگی ما خواهد شد. و این امر با جلوگیری کردن از اتلاف وقت به دست می آید.

 در ادامه به چندتا از پیامد های مفیدی که در اثرجلوگیری از اتلاف وقت به وجود می آید اشاره می‌کنم.

همانطور که در جمله‌ی بالا از امام علی(ع) گفته شده است:

 ما باید زمان های خود را صرف نجات خود یعنی صرف خوشحالی خود و خانواده و اطرافیان خود کنیم .

۱-شناخته شدن به عنوان فرد منظم

دوستی دارم که خودم به او حسودیم می‌شود. تمام کارهای روزانه این دوست من با برنامه ریزی خاصی است. نکته جالب‌اش اینجاست که کارهای خود را هم لیست نمی‌کند و فقط با سپردن به حافظه‌ی خودش کارهای خود را مرتب و به موقع انجام می‌دهد.

زمان خریدش مشخص است، زمان خواب اش سر ساعت انجام می شود.  ورزش اش را به موقع انجام می دهد. و حتی تغذیه خود را هم سعی می‌کند در یک زمان مشخص انجام دهد. همیشه انرژی بالایی برای انجام هر کار دارد و برای هر کار زمان تعیین می‌کند. تمام تلاشش این ‌است که در همان زمان های تعیین شده کارش را به اتمام برساند.

خب چنین فردی بدون شک در بین افراد جامعه به یک فرد منظم و با مسئولیت شناخته خواهد شد. شاید بهترین بهره‌ای که می‌توانیم از نداشتن اتلاف وقت ببریم این است که به یک فرد منظم و مسئولیت پذیر شناخته شویم و از انجام کارهای خود که به صورت منظم انجام می‌دهیم لذت ببریم.

یکی از روش‌هایی که ما را به این خواسته‌مان نزدیک می‌کند این است که از کارهای کوچک شروع کنیم. هرروز برای خودمان یک عادت کوچک ایجاد کنیم مثلا: از ورزش کردن شروع کنیم.

بعداز اینکه از خواب بیدار شدیم فقط روزی پنج دقیقه حرکات کششی انجام دهیم. پنج دقیقه ورزش کردن در ابتدای روز می‌تواند کافی باشد و به مرور زمان، زمان انجامش را بیشتر کنیم یا یک عادت خوبی که دوست دارید را انتخاب کنید و انجام اش دهید.

جیم ران نویسنده و کار آفرین موفق جهان می‌گوید: انگیزه چیزی است که به شما قدرت می‌دهد ولی عادت چیزی است که شما را در مسیر نگه می‌دارد. عادت خوب  درخود ایجاد کنیم تا در رسیدن به خواسته‌های خود از مسیر خارج نشویم.

۴-افزایش بهره‌وری

زمانیکه از عملکرد افراد صحبت به میان می‌آید، اغلب افراد به دلیل اهمال کاری زیاد، عملکرد پایین خود را تقصیر دیگران میاندازد.

اگر دقیق بررسی کنیم، معمولاً موضوع به خودمان برمی‌گردد. گاهی آنقدر خود را مشغول به کارهای پیش پا افتاده و حتی کارهای بیهوده می‌کنیم که دیگر انرژی کافی برای انجام کار اصلی خود نداریم و زمانیکه به کار ضروری خود مشغول می‌شویم با عملکرد خیلی پایینی آن کار را انجام می‌دهیم و در نهایت از انجام آن کار لذت نمی بریم. حتی در صورت کوچکترین انتقاد از طرف دیگران احساس بدی به ما دست می‌دهد و در دفاع از خود برمی‌آییم.

یکی از مزایای جلوگیری از اتلاف وقت می‌تواند افزایش بهروری ما باشد.

استفاده درست از زمان، بهره‌وری مارا بالا می برد. باید از زمان و امکانات خود استفاده بهینه ای را ببریم. تا به اهداف و خواسته هایی که داریم برسیم.

از آنجا که فعالیت های انسان نمی تواند بدون هدف و مقصد باشد. بهره بردن از زمان ما را به اهداف ما نزدیک تر می کند. تا جای ممکن نباید وقت خودرا هدر بدهیم

یکی از راهکارها برای افزایش بهره وری استراحت دادن به خودمان است.

 در بین کارهایی که انجام می‌دهیم باید بعد از یک ساعت یا کم تر و یا بیشتر زمان کوتاهی را برای استراحت در نظر بگیریم تا انرژی خود را تقویت کنیم.

زمانیکه کارها را مرتب و با کمترین هدر رفتن زمان انجام میدهیم از آن کار لذت می‌‌بریم و با توجه به زمان هایی که به دست آوردیم با خیال راحت به کارهای خود ادامه می‌دهیم و چون استرس کمبود زمان نداریم باز دهی انجام کارهای ما نیز بالا می‌رود.

تمرین:

بنابراین راهکاری های که پیشنهاد می‌کنم این است

 زمانی را برای استراحت اختصاص ‌دهید

و یا کارهایی انجام ‌دهید که روحیه‌ی شما را بالا ببرد.

۵-خلاق بودن

اگر تصور میکنید که داشتن خلاقیت منحصر به افراد باهوش و با استعداد است، سخت در اشتباه هستید.

همه‌ی انسان‌ها با توجه به تفاوت های فردی که دارند، دارای خلاقیت و نوآوری هستند. این از حکمت خداوند است که همه ی ما دارای خلاقیت هستیم. اگر یک فرد دائم در تلاش و فکرکردن به حل مسائل باشد، خلاقیت آن فرد نیز در حال دگرگونی خواهد بود.

حالا ما می‌توانیم برای جلوگیری از اتلاف وقت هم خلاقیت به خرج بدهیم. بعضی افراد از روش های مختلفی استفاده کرده و خلاقانه عمل می‌کنند.

یکی از روش های خلاقانه استفاده از قانون پارکنیسون است. قانون پارکینسون می‌گوید: مدت انجام یک کار یا فعالیت، در مدت زمانی که برای آن کار در نظر می‌گیریم، منقبض یا منبسط می‌شود.

یکی از همکاران قدیمی خودم بدون اینکه این قانون را بلد باشد تعریف می‌کرد که اگر فکر کنی یک کاری را در یک ساعت انجام خواهی داد یک ساعت طول می‌کشد و اگر فکر کنی نیم ساعت، نیم ساعت طول می‌کشد. خب این خلاقیت آن دوست من بود. چرا که از قانون پارکینسون چیزی نمی‌دانست. اما کارهایش را براساس آن انجام می داد.

اگر ما فردی باشیم که از زمان خود بهترین استفاده را ببریم و هیچگونه اتلاف وقت هم نداشته باشیم ما به عنوان یک فرد خلاق شناخته خواهیم شد.

خب استفاده درست از زمان به خلاقیت نیاز دارد. راهکار استفاده از قانون پارکنیسون می‌تواند ما را خلاق نشان دهد و زمان های اضافه ی زیادی را برای ما به ارمغان میاورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *