چگونه وقت شناس باشیم؟

وقت شناس
وقت شناسی اغلب بین افرادی رایج است که هدفی مشخص دارند یا به وضوح می‌دانند که به دنبال چه هستند و یا به عبارتی چه می‌خواهند؟

زمان‌های زیادی را به دلیل نداشتن برنامه مشخص از دست می‌دهیم و به این ترتیب بیهوده زمان هدر می‌دهیم.

افرادی که می‌دانند از زندگی خود چه می‌خواهند، کارهای خود را برنامه ریزی کرده و برای هرکدام وقت تعیین می‌کنند و این یعنی در قبال زمان خود احساس مسئولیت می‌کنند. ما نه تنها مسئول وقت‌های خودمان هستیم بلکه مسئول زمان‌هایی که دیگران برای ما اختصاص می‌دهندنیز هستیم.

اکثر افراد برای وقت دیگران آگاهانه یا نا آگاهانه ارزش قائل نیستند. گاهی اتفاق می‌افتد که افراد به دلیل وقت نشناس بودن دیگران ضمن اینکه زمان ارزشمن خود را از دست می‌دهند، دچار ضرر و زیان مالی می‌شوند علاوه بر آن درگیری فکری نیز پیدا می‌کنند.

امام علی علیه السلام می‌فرمایند: وقت‌های شما پاره‌های عمر شماست پس نباید وقت خود را صرف کنی مگر در چیزی که نجات تو در آن است.

 

وقت شناس

 

چرا وقت شناس باشیم؟

وقت شناسی از موضوعاتی است که می‌تواند اعتبار شما را در بین همکاران و دوستان بالا ببرد. همچنین فواید دیگری مانند افزایش بهروری برای شما دارد.

وقت شناسی نشان می‌دهد که شما یک فرد مسئولیت پذیر هستید و به حرفی که می‌زنید یا قراری که می‌گذارید پایبند هستید و این موضوع اعتماد شما را نزد دیگران افزایش می دهد.

ارزشمندترین داشته‌ها نزد یک فرد موفق زمان است و برای استفاده درست از زمان خود باید وقت شناس باشد. اگر می خواهیم در زمره افراد موفق جامعه باشیم باید برای زمان خود ارزش قائل شوید و وقت شناس باشیم.

تصویر مربوط به وقت شناسی

چند روش برای وقت شناس بودن

شاید برایتان پیش آمده است که بر اثر دیر آمدن یک دوست یا همکارتان حسابی کلافه شده و از وقت شناس نبودن آن فرد ناراحت شدهاید. در ادامه چند روش برای وقت شناس بودن بیان خواهیم کرد:

۱)برای وقت خود و دیگران ارزش و احترام قائل شویم. این موضوع باعث می‌شود تا وقت شناسی برای ما اهمیت پیداکند.

۲)اتفاقات غیر منتظره را در نظر بگیرید. اگر قرار ملاقاتی دارید یا کاری را قرار است انجام دهید. زمانی را برای اتفاقات پیش بینی نشده اختصاص دهید تا بتوانید زمان خود را مدیریت کنید.

۳)برای کارهایی که انجام می دهید یا دیدن شخصی می روید لیست و یادآوری درست کنید. در دفترچه یادداشت خود یادداشت کنید یا از نرم افزارهای موجود برای این کار استفاده کنید تا فراموش نشود. حتی می توانید در دوجا یا سه جا یادداشت کنید.

۴)برنامه صبحگاهی مشخص داشته باشید. این کار باعث می شود که در طول روز برای تمام کارهای خود انرژی کافی و وقت کافی داشته باشید.

۵)مرتب ورزش کنید. شاید بگویید چه ربطی به وقت شناسی دارد. وقتی مرتب ورزش می کنید وقت شناسی را نیز در خودتان ارزش گذاری می کنید.

4 پاسخ
  • سیدضیا حسنی
   سیدضیا حسنی گفته:

   سپاس از توجه تون دوست عزیز
   برداشت من از بهترین کتابها در این زمینه و تجربه ای که سالها طی کارآفرینی بدست آوردم.

 1. محمد
  محمد گفته:

  سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم خوبببببببببببببببببببببببببب بووووووووووووووووووووووووووووودد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *