مهارت فردی چیست؟

واژه مهارت فردی یکی از واژه‌های بسیار پرکاربرد امروزی ست که زیاد شنیده می‌شود و تعریف دقیقی ندارد. در سایت‌های متعدد لیست‌های زیادی می‌توان در رابطه با آن یافت. می‌توان گفت کارهایی که ما می‌توانیم آن‌ها را به‌خوبی و آسانی و به نحو احسن انجام دهیم مهارت ما به‌حساب می‌آید. مهارت فردی قابل یادگیری و آموزش است و باتجربه به دست می‌آید،ارتقاء می‌یابد. پس می‌توان گفت مهارت به نوعی توانایی انجام یک کار یا فعالیت است. البته گاه این توانایی مربوط به فکر و اندیشه و نوع نگاه انسان خواهد بود و همیشه جسمانی نخواهد بود.

تصویر یادگیری مهارت فردی

ضرورت توسعه مهارت فردی

زمانی که صحبت از مهارت فردی می‌شود، اغلب افراد مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی و رشد کسب‌وکار را متصور می‌شوند و فکر می‌کنند تنها مهارت‌هایی چون طراحی و راه‌اندازی کسب‌وکار راهکار رشد است و بیشتر اوقات به مهارت‌های فردی و بین فردی کمتر توجه می‌شود. حال‌آنکه استفاده از مهارت‌های فردی و بین فردی، می‌تواند سایر مهارت‌های اشخاص را بهبود و توسعه دهد. بارزترین مهارت فردی که داشتن آن باعث رشد کسب‌وکار خواهد شد، مهارت ارائه و سخنرانی است. هرچقدر که یک فرد در مهارت سخنرانی و ارائه حرفه‌ای تر باشد مسلماً بهتر می‌تواند کسب‌وکار خود را ارائه نماید و با مشتریان و سرمایه‌گذاران ارتباط مؤثرتری برقرار کند. حال بستگی به شما دارد که خودتان این مهارت‌ها را فرابگیرید و یا از افراد خبره برای این کار استفاده نمایید.

یکی دیگر از مهارت‌های لازم فردی خودآگاهی است که برای رشد همه‌جانبه شخص لازم و ضروری است. شاید بتوان گفت یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌های فردی ست.

تصویر دوم مربوط به یادگیری مهارت فردی

مهارت فردی را کجا باید یاد بگیریم؟

با توجه به مطالب گفته‌شده باید سعی کنید مهارت‌های کلیدی را یاد بگیرید اما سؤالی که پیش می‌آید این است که کجا؟

مطمئن باشید یادگیری و ارتقاء مهارت فردی به شما انرژی بالایی می‌دهد و با ایجاد حس بهتری نسبت به خودتان، انگیزه و اعتمادبه‌نفستان بیشتر می‌شود.
با این‌که یادگیری مهارت‌های فردی و بین فردی قبل از یادگیری هر مهارتی لازم و ضروری است، اما باید به این نکته مهم توجه داشت که این مهارت‌ها فقط مربوط به راه‌اندازی و یا توسعه کسب‌وکار نیستند. نوجوانان و مادران خانه‌دار هم نیاز به بهبود مهارت فردی دارد و چه بسا بیشتر. همچنین با این مهارت‌ها نه‌تنها در زمان شروع، بلکه در تمام‌مسیر راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارمان سروکار خواهیم داشت و هر روزبه تجربه ما در به‌کارگیری این مهارت‌ها افزوده خواهد داشت.

در کنار این مهارت‌ها، ضروریات دیگری مثل اشتیاق و ریسک‌پذیری نیز در کارآفرینان موفق وجود دارد که در مسیر موفقیتشان به آن‌ها کمک کرده است. باید با شناخت و آگاهی از این ویژگی‌ها در وجودمان بتوانیم در مسیر راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارمان از آن‌ها کمک بگیریم.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *