چگونه انتقاد کنیم؟

چگونه انتقاد کنیم؟

انتقاد مسئله‌ای است که هرروزه ممکن است هریک از ما به طرق مختلف با آن برخورد داشته‌باشیم. خدایی کسی هم از انتقاد خوشش نمی‌آید. اما این که با انتقاد دیگران چطور برخورد کنیم که هم اعصاب خودمان بهم نریزد و هم اینکه منصفانه باشد و قاطعانه، باید در ابتدا بدانیم که تعریف انتقاد چیست و چرا خیلی‌ها انتقاد می‌کنند و بسیار هم از این کارشان خرسند می‌شوند. و اینکه بفهیم اگر قرار شد خودمان انتقادکنیم باید چه شرایطی داشته باشد و آیا اصلا انتقاد بکنیم یا خیر؟ 

 

انتقاد

 

انتقاد یعنی چه؟

ممکن است افراد در طول حیات خود بارها و بارها مورد انتقاد قرار بگیرند و بیشتر اوقات دلیل این همه انتقاد را توسط دیگران درک نکنند.

در حقیقت زمانی انتقاد صورت می‌گیرد که فرد احساس می‌کند که عمل انجام شده‌ی طرف مقابلش خالی از اشکال نیست و و دارای عیب و ایرادی است. در واقع اتقاد به معنی بیان نقاط ضعف افراد یا کار آنهاست. گرچه بسیاری از افراد برای اصلاح طرف مقابلش از آنها انتقاد می‌کنند اما در اکثرمواقع این انتقاد به درستی صورت نمی‌گیرد و یا تنها به علت برداشت نادرست از کار یا رفتار و… فرد مورد نظر است که طبیعتا تاثیر گذار و سازنده نیز نخواهد بود.

انتقادپذیری چیست؟

انتقادپذیری یعنی موضع مثبت گرفتن در برابر انتقادی که وارد است. یا به عبارتی گرفتن نکات مثبت از انتقاد دیگران. بسیاری از افرادی که از ما انتقاد می‌کنند شاید از سر دلسوزی باشد و یا به این دلیل انتقاد می‌کنند که موضوع مورد نظر را در دنیای مطلوب خود نمی‌بینند.

 

چگونه انتقاد کنیم؟

 

انواع انتقاد

 • انتقاد غیر مستقیم: معمولا به‌صورت کنایه بیان می‌شود که معمولا یا فرد کوچک‌تر از فرد مقابل است یا از روی ترس و اضح بیان نمی‌شود.
 • انتقاد صریح:این نوع انتقاد، یکی از بدترین نوع انتقاد است. چراکه اگر هدف، اصلاح فرد مقابل است باید طوری بیان شود که شخص مقابلش جبهه نگیرد معمولا افراد در مقابل اینگونه انتقاد از خود عکس العمل نشان می‌دهد.
 • انتقاد همراه با تعریف و تمجید: شاید بتوان گفت که بهترین نوع انتقاد، همین انتقاد همراه با تعریف و تمجید است که حسن نیت طرف را نشان می‌دهد و باعث می‌شود حرمت طرف مقابل حفظ شود. این روش حداقل سبب می‌شود که افراد در مورد انتقاد ارائه شده فکر کند و با نرمش برخورد نماید و جبهه نگیرد.
 • محکوم کردن: مشخصاً بدترین نوع انتقاد، محکوم کردن طرف مقابل است. هیچ فردی دوست ندارد که با محکوم شدن مورد انتقاد قرار گیرد.

روش صحیح انتقاد کردن

درست انقاد کردن شرایط خاص خودش را دارد که ما تعدادی از آنها را در این قسمت برمی‌شمریم:

 • برای اصلاح تغییر رفتار شخص باشد.
 • حسن نیت‌تان را از انتقاد به طرف مقابل نشان دهید.
 • شخص مقابل‌تان علاقمند به شنیدن انتقاد باشد. اگر می‌دانید علاقه‌ای به شنیذن انتقاد ندارد، لطفا این کار را نکنید. پس با سوال کردن شروع کنید بفهمید آیا اصلا تمایلی به شنیدن انتقاد دارد یا خیر؟
 • از شخص مورد نظر درباره موضوع مورد انتقادتان سوال بپرسید. شاید یک سوء برداشت باشد.
 • به فرد مقابل بگویید که این نظر شخصی شماست و ممکن است برداشت شما اشتباه باشد تا در مقابل شما احساس حقارت نکند.
 • تحکم آمیز نباشد. اکثر افراد از تحکم آمیز بودن انتقاد بدشان می‌آید.
 • در زمان و مکان مناسب انتقاد کنید. شخص مورد نظرتان آمادگی پذیرش انتقاد را داشته باشد و درجمع دیگران نباشد
 • و در نهایت باید گفت که بهترین کار، انتقاد نکردن است.   

 

2 پاسخ
 1. قدریه
  قدریه گفته:

  با عرض سلام و سپاس از معلومات مزید شما خواهشا اگر امکان داشته باشد خصوصیات یک منتقد خوب را برای ما تشریح کنید
  ممنون

  پاسخ
  • سیدضیا حسنی
   سیدضیا حسنی گفته:

   درود بر شما
   سپاس از توجه تون، چشم حتما در مقالات بعدی مدنظر خواهد بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *